Srdcem k sebepéči podle Lindy Tumbarello

11.04.2023

Linda Tumabarello je americká psychoterapeutka, body work praktička a certifikovaná učitelka Body Mind Centeringu. Potkala jsem se s ní v rámci svého výcviku Dynamic Embodiment a okouzlila mne svou moudrostí a chutí, s jakou sdílela své zkušenosti... A to všechno cítím i z její knížky, která je pro mne ohromnou inspirací, jak podat vhledy a informace jednoduše, ale s hloubkou a laskavostí.

A s jedním výtiskem této knihy se pojí i osobní vzpomínka. Kamarádka si Lindinu knížku půjčila na své putování po Portugalsku, které jí mělo pomoct přenést se přes těžké životní období... Knihu rozevřela na pláži a ponořila se do ní. A při čtení ji oslovil muž, který posléze v jejím životě zaujal důležité místo, stejně tak jako ona v jeho. Mohla to být náhoda, ale já věřím, že moudrá a vědomá péče o sebe, kterou kniha přináší, a i jen četba o ní, dokáže vyhladit vrásky na těle i na duši, přinést do očí údiv a na tváři vykouzlit úsměv... čtenářka se pak přímo rozzáří... a kdo by odolal?

Tak tedy, na co se můžete těšit? 

V knize The Heart o Self-Care, A Woman's Guide to Joyful Living and Well-Being , ukazuje Linda cestu k vědomé péči o sebe prostřednictvím pěti praxí:

  • Pěstuj vnitřní laskavost a lásku

  • Pěstuj radost

  • Objevuj, co opravdu chceš a potřebuješ

  • Naslouchej moudrosti svého těla

  • Pěstuj vnitřní podporu

A také inspiruje k tomu, jak s hlubokou péčí o sebe začít:

  • Dělej malé krůčky

  • Ať je to pro tebe příjemné

  • Najdi si svou vlastní cestu

  • Ať tvůj den pracuje pro tebe

  • Oceň všechno své úsilí


A nyní už nechám zaznít přímo slova z knížky:

Najdi cestu srdcem k sebepéči

Srdce ví, koho a co opravdu miluješ, co ti přináší radost a krásu; srdce tě zná do hloubky... krev cirkuluje skrze srdce a skrze tebe celou, aby tě vyživila před tím, než se znovu vrátí a doplní.

Srdce ví, že radost je dobrá pro oba z vás, pro tebe i pro ně samé, vítá šťastné chemické látky, které otevírají krevní cévy a usnadňují srdci poslat krev kamkoliv.

Srdce ví, že potřebuje pauzu a odpočívat mezi jednotlivými pulsy. Jeden puls, jedna pauza, puls a pauza...

Srdce je tvou úžasnou součástí a zdrojem hluboké moudrosti. A tato moudrost říká, že srdce ví, že se musí nejdříve postarat o sebe. Tvé srdce a tvé plíce jsou přímo spojeny. Když dýcháš, kyslík, který vdechuješ, cestuje přímo do srdce. Tvé srdce pak pumpuje životodárnou okysličenou krev do každé buňky tvého těla. Kam myslíš, že posílá tuto krev nejdříve? Nejvíce čerstvou a okysličenou krev posílá do svých buněk, tedy sobě samému. Vidíš, srdce ví, že aby mohlo vyživovat ostatní části těla, musí nejdříve vyživit samo sebe.

Potkej se se svou podstatou

Polož dlaně na svou prsní kost, tato kost na přední straně hrudníku se může stát tvými dvířky k podstatě a pomoct ti naladit se na své potřeby a přání. Vydechni veškeré tenze a napětí. Dovol si přijmout výživu skrze svůj dech.

Pak si polož jednoduchou otázku jako: Co chci právě teď? Co by bylo dobré pro sebe udělat během následujících patnácti minut? Otevři prostor odpovědi, co má přijít...

...

Když sama o sebe pečuji, tak je to ku prospěchu všech.

Zasloužím si péči o sebe, zasloužím si, cítit se dobře.

Mohu si vybrat, co mi přináší radost.

Každý den je novou příležitostí.

I malé kroky mají svou váhu. Každý krok mne nese tam, kam chci jít.

Věci mají svůj vlastní způsob, jak se dějí... i když to zrovna nechápu.

...

Z knihy The Heart o selfcare, A Women's Guide to Joyful Living and Well-Being, Joyful Living Press 2018.

Úvod napsala a přeložila Blanka Lisá. 

Více najdete v členské sekci.

Kudyznudy.cz - tipy na výlet