Kurzy a workshopy 

jaro / léto 2024

 • VĚDOMÉ TĚLO - otevřené tématické víkendy (Praha) a letní týdny somatického vzdělávání (retreaty v přírodě)
 • BEING MOVED - Feldenkraisova metoda pro tanečníky a terapeuty

  VĚDOMÉ TĚLO

  otevřené tématické víkendy v Praze a letní týdny somatického vzdělávání v přírodě

  Akce jsou určeny nejen absolventům minulých ročníků VT, ale všem vnímavým zájemcům ❤

  6-7.4. 2024 Axis Mundi I - koncept oslovující naši posturu, postoje a živé jádro. Netradiční optikou zde budeme zkoumat anatomii našeho středu, a jeho souvislostí. Kosterně-svalový, orgánový a nervový systém v symbolech, anatomii i mytologii.

  4-5. 5. 2024 Axis Mundi II - navazuje na Axis Mundi I - každý je však zároveň samostatným konceptem.

  7-9.6. 2024 Authentic Movement - napůl tichý retreat v přírodě. Co je podstatou Autentického pohybu?  prosím čtěte článek na blogu https://www.somatika.cz/l/autenticky-pohyb-jako-fenomen/  místo konání: Trstěnice u Litomyšle - statek U Vlachů, č.26 - spaní a vaření na statku. Podrobné info dostanete mailem po přihlášení.

  5-11. 7. 2024 Eco-Somatika - krajiny vnitřní a vnější jsou odrazem našich bolestí, radostí a možností léčení. Tématem bude práce s traumatem skrze Polyvagální teorii a somatické nástroje. (práce v přírodě i uvnitř v sále - centrum Buchov).

  1-7. 8. 2024 Instantní kompozice versus Tanz Theater - tento týden budeme věnovat tvorbě. Tvorba jako posílení vlastního vyjádření, autentického hlasu, cesty ke vztahům. Obsahem bude i teoretický seminář zahrnující časovou linii od dob vzniku kreativní tanečně-divadelní tvorby R.Labana přes postmodernu až k formám instantní kompozice. (centrum Trstěnice u Litomyšle)

  ,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,

  Ceny:

  •  jednotlivé víkendy: Kč 3200,-/víkend
  • sleva je nabízena absolventům VT 3 ( 40-50%)
  • časový rozvrh víkendů: sobota 10-18 h,  neděle 9.30 - 15.30 h
  • víkendy budou probíhat ve studiu DanceLab, U Zvonařky 9, Praha - Vinohrady s vyjímkou Autentického pohybu a letních retreatů
  • Poplatek prosíme na účet: 181735160/0300


  Přihláška na jednotlivé víkendy / celoroční program


  Being Moved

  4 day Intensive Seminar of Feldenkrais Method for body-based therapists, masseurs & movers

  Let me fall if I must fall
  The one who I will become will catch me

  We can have such a range of responses to being moved by something external or foreign. The experience can go straight to our sense of fear or excitement, resistance or pleasure or perhaps something more neutral. And faced with wanting to move others, we can encounter all the same senses of resistance, hesitation, excitation or frustration.

  No doubt many hidden questions arise in you when moving or being moved by others: Is this too much force? Is it clear where I want you to go? Am I too heavy? Is this too light? Do I resist you? Why do you resist me?

  This workshop aims to demystify the process of "being moved" by encouraging a process of feedback and reflection. Each day we will introduce a simple movement composition explored in solo - allowing our awareness to develop and our curiosity to shine. Then these same pathways will be explored together by developing ways to move & be moved by each other.

  We will approach this process in a collaborative spirit; listening & exploring variations, charting progress and sharing our discoveries with each other. There will be space to explore creatively together with music and sound to enjoy & integrate the fruits of our learning.


  By shifting between "moving" & "being moved", our movement learning can really accelerate. Disparate parts of ourselves can be linked up for more coordinated, cohesive and graceful movement. We can also develop our capacity to "read" others and help us create the therapeutic or teaching conditions which promote more easeful movement.


  For who

  For those who want to refine the ability to read and respond to the movement of others. That can range from a massage or shiatsu therapist; a counsellor or psychologist interested in reading a client's body language; a yoga, dance or somatics teacher; a physiotherapist or other body-based therapist and to anyone else with substantive practice connected to the topic.


  About Feldenkrais method

  "Through awareness, we can learn to move with astonishing lightness and freedom at almost any age." Moshe Feldenkrais

  Moshe Feldenkrais was a scientist and martial artist who gave us a treasure trove of guidance in how to learn continuously throughout our lives. People all over the world have found a great degree of comfort and ease through his Awareness Through Movement classes & hands-on sessions.


  The method gives us ways of moving into more ease by refining our ability to sense ourselves clearly, as we are moving. If we make things simple, reduce the degree of ambition & invite small movements, finer connections in the body are discovered.


  About Jim Mant

  Mover, dancer, movement researcher based in the East Coast of Australia. He has been practicing Feldenkrais method for over 15 years. As a certified Feldenkrais practitioner he helps people through individual and group sessions to move with more freedom and ease. He has practised yoga and meditation for over 25 years. Jim enjoys creating an environment in which we can learn through experience how to unlock our potent movement intelligence.


  Practical Information

  Venue:

  DanceLab, U Zvonařky 9, Vinohrady, Prague 2.


  Schedule:
  Fri 10 am - 5 pm
  Sat-Mon 9 am - 5 pm


  Pricing:
  EARLY BIRD 310 eur (if deposit payment processed by August 1)
  REGULAR 350 eur
  Two spots can be discounted in case of need. Contact us for such option.


  More details & Questions:
  Sára Klačko: sara.klacko@gmail.com / +420 733 665 042


  REGISTER HERE  Kudyznudy.cz - tipy na výlet